Bą Żur, tu Mathie.

Niepoprawna tematycznie, wolna duchem grafomanka.
Wchodzę cała na czarno i robię po swojemu.
Nic nie muszę, wszystko mogę. Piszę książki.

Obraz w tle sekcji

Obraz w tle sekcji

Scribo ergo sum!

Pobieranie jest legalne, ale nadal kradniesz

Czy wiedziałaś, że Twoja książka może trafić na pirackie strony, zanim zdążysz otworzyć szampana na premierze? 



Ja też nie wiedziałam. A potem, pięć miesięcy po wydaniu Księcia Mafii, odkryłam, że mój e-book jest dostępny na dwóch stronach do nielegalnego pobrania.

Dlaczego tak późno? Bo naiwnie wierzyłam, że wydawnictwo zajmuje się takimi sprawami. Niestety, okazało się, że walka z piractwem to moja działka.

Piractwo to codzienność autorów

Po krótkim researchu zorientowałam się, że problem nie dotyczy tylko mnie. Nie ma skutecznego systemu walki z piractwem. Każdy autor, niezależnie od wydawnictwa, musi mierzyć się z tym sam.

Działania? Proste: znalazłam plik, napisałam do administratorów stron z prośbą o usunięcie i blokadę ponownego wgrania. Zrobili to w kilka godzin. Od tamtej pory sprawdzam regularnie, czy moje książki nie pojawiły się w kolejnych nielegalnych miejscach.

Dlaczego piractwo jest złe?

Piractwo to kradzież – i nie chodzi tylko o pieniądze. Chodzi o szacunek dla twórcy i jego pracy. Każdy pobrany nielegalnie plik to sygnał dla autora, że jego wysiłek można ignorować. To podnosi ceny książek, ogranicza debiuty i zniechęca twórców do pisania.

I nie, udostępnianie e-booka znajomym to nie to samo, co pożyczenie papierowej książki. Jeśli ktoś potrafi znaleźć i pobrać nielegalny plik, potrafi też znaleźć sposoby na uczciwe czytanie.

Jak walczyć z piractwem?

Walka nie jest łatwa, ale możliwa.

Używaj zabezpieczeń: DRM, hasła – wszystko, co utrudnia kopiowanie plików.

Bądź czujna: Regularnie sprawdzaj, czy Twoje książki nie krążą po nielegalnych stronach.

Zgłaszaj: Wysyłaj zgłoszenia o usunięcie plików, kontaktuj się z administratorami.

Współpracuj: Organizacje antypirackie, jak Stowarzyszenie Czytam i Słucham Legalnie, mogą być wsparciem.

Edukacja: Uświadamiaj czytelników, dlaczego legalne czytanie jest ważne.

Co dalej?

Piractwo to problem, który wymaga naszej reakcji. Jeśli jesteś autorką, nie bój się działać – każda z nas może mieć wpływ. A jeśli jesteś czytelnikiem, wspieraj autorów, kupując ich książki legalnie.

Nie musisz kraść, żeby czytać. Niedługo opowiem o tanich i darmowych sposobach na uczciwe czytanie książek. Bo każda historia zasługuje na szacunek, a każdy autor – na wsparcie.

Komentarze

POZNAJMY SIĘ

POZNAJMY SIĘ
Marka osobista, pisarka, felietonistka. Kręcę słowami jak dzieci karuzelą. Pisanie traktuję poważnie, życie nieco mniej. Zostaniesz?


Polecane posty